وی پکینگ

وی پکینگ چیست (V-PacKing)

وی پکینگ از جمله کاربردی ترین انواع آب بند دینامیک بوده که قابل استفاده در آب بندی پیستون و همچنین شافت پمپ می باشد. این ابزار که به طور معمول از جنس لاستیک های طبیعی و یا مصنوعی تولید و عرضه می شوند، به دو صورت یک طرفه و یا دو طرفه در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

پکینگ ها به انواع مختلفی تقسیم می شوند که یکی از انواع آن، وی پکینگ (V-PacKing) می باشد که با نام پکینگ طبقاتی و یا دستی نیز شناخته می شود.

وی پکینگ، قابل استفاده در جک های تک ردیفه و دو ردیفه هیدرولیک و یا پنوماتیک، در میزان فشارهای مختلف می باشد. وی پکینگ، عموماً بصورت چند لایه (5 یا 7 ردیف) قرار داده شده و جهت تقویت نمودن آن در لایه های میانی از لاستیک های منجیددار استفاده می شود. یکی از مزایای استفاده چند لایه از این پکینگ، امکان تنظیم ارتفاع در آن است. در واقع آن ها متشکل از دو حلقه بالائی و پائینی است که با در نظر گرفتن میزان فشار وارد شده به آن (بین 250 الی 700 بار) از حلقه های میانی مابین آن استفاده می شود.

از جمله مهمترین ویژگی های این نوع از پکینگ ها، وجود قابلیت هایی نظیر ضد زنگ بودن و دوام بالا، مقاومت بسیار بالا در برابر وارد شدن ضربه، مقاومت در برابر عوامل محیطی و شیمیایی و همچنین امکان نصب بسیار آسان آن ها می باشد. لازم به ذکر است، ساختار مواد اولیه در وی پکینگ با در نظر گرفتن عواملی نظیر مقدار اصطکاک، حرارت، فشار، مقاومت و میزان سایش انتخاب می شود.

 

مواد به کار رفته در ساختار وی پکینگ (V-PacKing)

برخی از مواد اولیه به کار رفته در ساختار وی پکینگ ها عبارتند از:

  • نیتریل (NBR)
  • بوتادین اکریلنیتریل هیدروژن (HNBR)
  • وایتون (Viton)
  • تفلون

 

تصاویر محصول

سایز بندی محصول