کوپلینگ صنعتی

کوپلینگ صنعتی و کاربردهای آن (Coupling)

کوپلینگ صنعتی قطعاتی جهت اتصال پمپ های سانتریفیوژ، البته به استثناء پمپ های یکسره که شفت پمپ و موتور در ساختار آن ها یکی است، به موتور محرک خود هستند.

کوپلینگ، با انتقال حرکت دورانی موتور به شفت پمپ، سبب به چرخش درآمدن شفت و پروانه می شود.

باید توجه داشته باشید پیش از متصل نمودن کوپلینگ، در ابتدا باید هم محور بودن شفت پمپ و موتور بررسی گردد.

کوپلینگ ها به طور کلی به دو قسمت کوپلینگ های صلب (ریجید) و کوپلینگ های انعطاف پذیر (فلکسیبل) تقسم بندی می شوند. کوپلینگ ها صلب در جایی کاربرد دارند که همراستایی دقیق محورها ضرورت داشته باشد. کوپلینگ های انعطاف پذیر نیز امکان جبران ناهمراستایی میان شفت پمپ و موتور را فراهم می کنند. این عدم همراستایی سه دلیل می تواند داشته باشد:

 1. عدم همراستایی بصورت جا به جایی محوری، حالتی است که زمانی بروز می کند که صفحات کوپلینگ پمپ و موتور در یک راستا بصورت موازی بوده، اما محور شفت ها در یک ارتفاع قرار نداشته باشند.
 2. عدم همراستایی زاویه ای نیز حالتی دیگر است که در صورت بروز، اگرچه محور هر دو شفت در ارتفاعی یکسان قرار دارد، اما فاصله مابین دو سر کوپلینگ از قسمت بالا و پایین متفاوت است.
 3. ترکیب هر دو حالت ایجاد شده. این حالت در صورتی اتفاق می افتد که هم عدم هم راستایی زاویه ای و هم عدم هم راستایی محوری بطور هم زمان وجود داشته باشد.

 

شناخت انواع کوپلینگ صنعتی

انواع کوپلینگ های صنعتی به شرح زیر است:

 1. کوپلینگ صلب (Rigid coupling):

همانطور که گفته شد کوپلینگ صلب در جایی که نیاز به هم راستایی محور ها به طور دقیق باشد کاربرد دارد.

در صورت وجود حتی مقدار کمی نا هم راستایی میان محورها، امکان استفاده از این نوع کوپلینگ وجود ندارد.

جهت متصل نمودن دو شفت پمپ و موتور هم راستا بودن آن ها باید کاملاً بررسی شود. همچنین کوپلینگ صلب خود نیز در دو نوع عرضه می شود.

نوع اول این کوپلینگ متشکل از دو فلنج سخت است که یکی از آن ها به روی شفت پمپ و فلنج دیگر به روی شفت محرک قرار می گیرد که با استفاده از پیچ و مهره به یکدیگر ثابت می شوند.

نوع دوم کوپلینگ صلب شامل دو قطعه نیم استوانه به روی هم می باشد که آن ها نیز به وسیله پیچ و مهره متصل می شوند.

علاوه بر این، عمل منتقل نمودن گشتاور از شفت موتور به پمپ با استفاده از خارهای معمولی انجام می شود.

 

 1. کوپلینگ صنعتی انعطاف پذیر (Flexible coupling)

کوپلینگ های انعطاف پذیر در حقیقت دو وظیفه دارند. اول منتقل نمودن گشتاور و دوم سازگار نمودن ناهم راستایی میان محورها. این نا هم راستایی بنا بر علل مختلفی بروز می کند از جمله:

 • تغییر میزان بار
 • تغییرات دمایی
 • استارت و یا توقف ناگهانی

همچنین کوپلینگ های انعطاف پذیر نیز خود به دو دسته تقسیم می شوند که عبارت است از کوپلینگ های انعطاف پذیر دنده ای (gear coupling) که دلیل انعطاف آن ساختار مکانیکی آن بوده و نوع دیگر کوپلینگ انعطاف پذیر متریال (material) است که با توجه به مواد اولیه به کار رفته در آن دارای انعطاف بالاییست و جنس داخلی آن ساخته شده از فلزات و یا لاستیک است.

 

موارد استفاده از کوپلینگ صنعتی

 • قابلیت استفاده در ماشین آلاتی نظیر دستگاه های تراشکاری و یا خرد کن
 • قابلیت استفاده جهت متصل نمودن پمپ ها و موتورها در پمپ های سانتریفیوژ
 • کاربرد در انواع موتورهای صنعتی

تصاویر محصول

سایز بندی محصول